Failiformaadid

From eKool wiki
Revision as of 11:34, 27 September 2011 by Ene (Talk | contribs)

(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search


NB! eKooli ülesandele lisatud faili avamiseks kasutatakse selle faili avaja (õpilase) arvutis olevat tarkvara!

Selgitab Tarmo Jõgis (Ridala Põhikooli infojuht)

Mis puutub õpilastele ja vanematele koduseks kasutamiseks määratud failide failiformaatidesse, siis tuleks eelistada neid, mida saab avada tasuta tarkvara abil. Ei saa eeldada, et kõigil on koduarvutisse ostetud MS Office, mis maksab paar korda rohkem odavast lauaarvutist ja tarkvarapiraatlust me ei soodusta, ega veel vähem - nõua, eks ole?

rtf ja pdf on kõige universaalsemad kaks riiklikult kinnitatud digitaalsetele dokumentidele sobivatest formaatidest

Kolmas riiklikult toetatud formaat on ODF (ehk olenevalt faili tüübist odt, ods, odp, odb, odg, odf) - ISO standardiga kinnitatud ja tasuta tarkvara poolt kõige paremini toetatud failiformaat.

Nii et siis rtf, pdf ja odt, ods, odp, odb, odg, odf. Microsofti faile, eriti docx jm x-lõpulisi ja eriti Office 2007 formaadis faile (mis ei vasta ka ISO kinnituse saanud Microsofti OOXML standardile) oleks parem mitte pakkuda, kuigi LibreOffice saab ka nende avamisega üldjuhul enam-vähem hakkama.

ODF formaadis failide avamiseks on tasuta LibreOffice kõigile kättesaadav. Kui puuduvad arvutisse tarkvara paigaldamise õigused, siis on olemas ka portable versioon mälupulgalt või kasutaja dokumendikaustast selle tarkvara käivitamiseks. Nii et mingit olulist takistust selle kasutamiseks ei ole peale multilanguage versiooni võrdlemisi suure mahu (150-190MB).

Kiire internetiühenduseta õpilastele võiks seda tarkvara aga kool ise pakkuda.

(et odt avatakse zip-failina, kui sobiv tarkvara puudub, pole mingi ime - odf ongi gzip-iga kokku pakitud hulk xml faile, dokumendis sisalduvaid pilte jm)

Täiendab Edmund Laugasson (Rapla Vesiroosi Gümnaasium):

Lisaks siia juurde, et käimas on kampaania - http://kysi-mult-linuxit.alvatal.ee/ - pakutav täislahendus Estobuntu (http://www.estobuntu.org/) sisaldab nii LibreOffice-it kui ka e-riigi jaoks tarvilikku ID-kaardi tarkvara kohe plaadilt paigaldades! Veelgi enam: DVD-plaadilt saab ka kohe kõike käivitada (operatsioonisüsteemi, veebilehitsejat, ID-kaardi tarkvara jne).

Lisaks on riik käima pannud 4 riigihanget LibreOffice-i teemadel - http://www.riso.ee/et/LibreOffice-tugihanked - see annab märku riigi suundumustest ja koosvõime raamistikust (http://www.riso.ee/et/koosvoime/raamistik). Ehk siis suund on ODF-i (OpenDocument Format - odt, ods, odp jne) peale nagu ka paljud riigid Euroopas ja mujal maailmas juba ammu teinud on...

Populaarne Windows ei suuda vaikimisi PDF-faile avada ent ometi saavad kõik e-arved vms PDF-failid lahti, sest iga e-arvega kirja lõpus on programmi viide, millega PDF-i avada saab.

Analoogselt võiks panna ODF-i avamise viite kirja lõppu ehk siis viide LibreOffice-i allalaadimiseks (sh portatiivse). Lisaks võib lisada ka pilverakenduse viite ehk siis saab ka otse veebipõhiselt avada ilma kasutajat tegemata - https://viewer.zoho.com/

Kõige viimaks võiks mainida, et MS Office 2010 kasutajad saavad ka ODF-failid lahti ja isegi salvestada kuigi sealt tuleb vigane ODF aga vähemalt avada saab. Failivahetust ei soovita rajada impordile-ekspordile - mitmepoolselt tuleks kasutada ikka sellist programmi, mis korralikult ODF-i toetab (nt LibreOffice) ja seejuures kõigile legaalselt ja igavesti vabalt ning tasuta saada on (nt LibreOffice).